Audiobooki dla dzieci na dobranoc to świetna opcja, jeśli nie możemy z jakiegoś powodu poczytać dziecku przed snem. Jednak pamiętajmy, by podczas wieczornej rutyny słuchać słuchowiska razem z dzieckiem – to czas, gdy jesteśmy blisko siebie, tulimy się, razem przeżywamy odsłuchiwane treści. Zaletą słuchania jest to, że możemy zgasić światło, co podczas czytania książki jest niemożliwe. Wyciemnione pomieszczenie ułatwia dziecku zaśnięcie, ale też zwiększa wyczulenie na dźwięk, pamiętajmy więc by nie słuchać zbyt głośno.

Wybór audiobooków na dobranoc jest naprawdę duży, więc jeśli dziecku nie spodobał się jeden tytuł, warto sięgnąć po kolejny, ale inaczej nagrany. Możemy zacząć od słuchowiska, czyli złożonego nagrania z wieloma głosami, dodatkowymi efektami, piosenkami, wierszykami i muzyką. Wielu z nas z własnego dzieciństwa pamięta takie rozbudowana produkcje do słuchania na adapterach czy magnetofonach. Jeśli okaże się, że słuchowisko będzie zbyt emocjonujące przed snem i zamiast wyciszyć rozbudzi słuchaczy, odłóżmy je do słuchania w ciągu dnia, czy podróży, a sięgnijmy po bajki czytane przez jednego lektora. Są to równie wciągające opowieści, ale narracja jest spokojniejsza i bardziej przypomina czytanie książki przez rodzica.

Możemy też wypróbować specjalne audiobooki – wierszyki na dobranoc dla dzieci, krótkie, spokojne opowiastki czy nawet kołysanki. Cudowną właściwością audiobooków jest to, że możemy ich słuchać z dziećmi małymi, większymi i całkiem dużymi. Takie słuchanie przed snem, może zbudować wspólny nawyk, który w przyszłości będziemy praktykować nawet z nastolatkiem.

Bajki do słuchania na dobranoc dla dzieci – lista tytułów

  • „Rozśmieszanki usypianki”

Liczne nagrody, niespotykana szata graficzna jak na audiobook, brawurowa realizacja. Zaczynamy nasz przegląd od 33 wierszy uznanej autorki dziecięcej Danuty Wawiłow, w bogatej oprawie muzycznej. Wspaniała propozycja zwłaszcza dla młodszych dzieci, które uwielbiają rytmiczne teksty. Gwarantuję, że usłyszycie je nie raz w ciągu dnia tyle że z ust małych słuchaczy. Naprawdę wpadają w ucho.

 

Rozsmieszajki usypiajki

 

  • „Lokomotywa i inne wiersze”

Są takie utwory, które rozkochają w poezji każde kolejne pokolenie dzieci. Należą do nich wiersze Juliana Tuwima, które na potrzeby tego audiobooka czyta Piotr Frączewski. 75 minut i 46 utworów, to naprawdę solidna propozycja na wieczór dla maluchów. A dla rodziców przywołanie sentymentów z dzieciństwa.

 

Lokomotywa i inne wiersze

 

  • „Świerszczykowe nutki”

Te bajki do słuchania na dobranoc o babuleńce i jej uroczym koziołku można puszczać już dwulatkom. Mają bardzo spokojny rytm i bezpieczne treści związane z najbliższym otoczeniem dziecka, a konkretnie z przyrodą. Dużą wartością audiobooka jest muzyka, w której możemy rozpoznać kojące dźwięki natury jak szum strumyka, czy deszcz.

 

Świerszczykowe nuty

 

  • „Bartek, Lena i sny”

Kiedy widzicie nazwisko Joanny Wachowiak na audiobooku bierzcie w ciemno. Swego czasu w naszym domu jej książki były czytane codziennie. Zwłaszcza seria ze… snami, której częścią jest polecany tytuł. W życiu Bartka sny od zawsze przeplatają się z rzeczywistością. Czy jest coś bardziej zachęcającego do zaśnięcia niż książka o sennych przygodach?

 

Bartek Lena i sny

 

  • „Misia i jej mali pacjenci”

Dobrym pomysłem na wieczorne słuchanki są przygody bohaterów znanych dziecku. Popularna Misia i jej mali pacjenci na pewno spodoba się starszym przedszkolakom i młodszym szkolniakom. Zwłaszcza tym, którzy lubią historyjki ze zwierzakami. Ciepłe, spokojne opowieści z przyjaznymi treściami.

 

Misia i jej mali przyjaciele

 

  • „Opowiadania do chichotania”

Historyjki na dobranoc dla dzieci wcale nie muszą być nudne i usypiające. Lepiej jeśli są zabawne, bo nic tak nie rozluźnia dziecka, jak śmiech. Mistrzynią przyjaznych a jednocześnie humorystycznych opowiastek jest Renata Piątkowska, która tym razem zaprasza dzieci do świata pewnego przedszkolaka. Tomek wiedzie zwyczajne życie kilkulatka, ale każdy jego dzień obfituje w śmieszne sytuacje niezależnie od tego, czy wybiera się na basen, czy ukrywa słodycze prze kolegą.

 

Opowiadania do chichotania

 

  • „Kubuś Puchatek”

Kubuś Puchatek czytany przez Janusza Gajosa – na tym właściwie mogłabym zakończyć recenzję, bo przecież nie będę pisała o czym jest najbardziej znana książka dla dzieci ani jakie walory wnosi w tę opowieść nazwisko lektora. Nawet jeśli znacie Kubusia Puchatka na pamięć, koniecznie odwiedźcie Stumilowy Las by odkryć go w tym opracowaniu.

 

Kubus puchatek

 

  • „Pippi Pończoszanka”

Pozostając przy klasyce sięgnijmy po brawurowo przeczytaną przez Edytę Jungowską Pippi Pończoszankę, która jest jednym z najczęściej polecanych audiobooków dla dzieci. I słusznie, bo z jednej strony Pippi jako książka nadal pozostaje w czołówce literatury dziecięcej, a z drugiej strony nie ma lektorki, której głos bardziej pasowałby do tej opowieści. Przygoda i przyjemność gwarantowane.

 

Pippi Pończoszanka

 

  • „Pupy, ogony i kuperki”

Starsze dzieci przed snem chętnie posłuchają również książek popularnonaukowych, oczywiście podanych w lekkiej i przyjemnej formie. „Pupy…” to pełna humoru opowieść przyrodnicza o tych częściach ciała zwierzaków, którym z reguły nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Tymczasem kto wie dlaczego pupa pawiana jest czerwona a sarny zdobi biała plama? Kto ma pupę z nietypowymi funkcjami a kto nie ma jej wcale? Zasłuchacie się.

 

Pupuy ogonki i kuperki

 

  • „Zwierzaki Wajraka”

Opowieści na dobranoc dla dzieci, zwłaszcza starszych, nie muszą ograniczać się do bajek, baśni, legend czyli fikcji. Kultowa książka Adama Wajraka jest dostępna również w wersji do wysłuchania. To cudowna przygoda dla początkujących przyrodników podczas której poznajemy wygląd i zwyczaje wielu polskich zwierząt z porządkującym podziałem na leśne, rzeczne, znad morza, z bagien, wsi i miast.

 

Zwierzaki Wajraka

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock